Paul Auster, kanser ve 'Kanser Ülkesi': 2023'teki şok duyuru

acidizing

New member
“Kocam artık 'Kanser Ülkesi' adında bir ülkede yaşıyor. Mart 2023'te Instagram'da bir gönderiyle, Amerikan postmodernizminin ustalarından kocası Paul Auster'ın kanser hastası olduğunu açıklayan, ünlü romancı, 69 yaşındaki yazar ve şair Siri Hustvedt'in ikinci eşiydi.. Kendisine 2022 yılı sonunda resmen akciğer hastalığı teşhisi konuldu ve o tarihten bu yana dünyanın önde gelen kanser araştırma ve tedavi merkezlerinden biri olan New York'taki Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi'nde kemoterapi ve immünoterapi tedavileriyle tedavi görüyor. . dünya çapında ünlü.

“Bir süredir Instagram'dan uzak kaldım. Çünkü Aralık ayında, birkaç aydır hasta olan kocama kanser teşhisi konuldu. Şu anda New York'ta Sloan Kettering'de tedavi görüyor ve 'Kanser Ülkesi' demeyi öğrendiğim bir yerde yaşıyorum – eşi 11 Mart 2023'te sosyal ağdaki bir gönderide şunu yazdı – Birçok insan hasta oldukları veya geçmişte hasta oldukları için ya da hasta olan birini, ebeveynlerini, çocuğunu, eşini veya arkadaşını sevdikleri için sınırlarını geçti. ya da kanser hastasıydı. Kanser, etkilenen her kişi için farklıdır. Bazı insanlar hayatta kalır ve bazıları ölür. Bunu herkes biliyor, yine de bu gerçeğe yakın yaşamak günlük gerçekliği değiştiriyor“.

Paul Auster'in karısı şöyle devam etti: “Başka bir kişiyle yakınlık sadece paralel bir deneyim değildir; aynı yönde hareket eden ama kesişmeyen iki çizgidir. Bu daha çok dinamik bir Venn şemasına benzer – eğer böyle bir şey mümkünse – örtüşen parçaların olduğu yerde İki dairenin zaman içinde hareket etmeye ve değişmeye devam etmesi, hareket eden bir 'ben' ve aynı zamanda 'biz' olan bir 'sen'. Yengeç Ülkesinde yalnız olmanın korkunç olacağını düşünüyorum. Kanser hastası olan ve kemoterapi ve immünoterapi bombardımanına tutulan biriyle yaşamak, bir yakınlık ve ayrılık macerasıdır. Sinir bozucu tedavileri sanki size aitmiş gibi hissedecek kadar yakın, gerçek bir yardım sağlayacak kadar da uzakta olmalısınız. Çok fazla empati insanı işe yaramaz hale getirebilir! Bu ip her zaman yürümek için kolay değildir elbette ama gerçek bir sevgi emeğidir.”

11 Haziran 2023'te eşi sosyal ağ üzerinden şunları yazdı: “Uzun süredir Instagram'dan uzak kaldım. Maalesef eşime Aralık ayında kanser teşhisi konuldu. Şu anda New York'ta Sloan Kettering'de tedavi görüyor.” 'Kanser ülkesi' dediğim bir yerde yaşıyoruz. Ya hasta oldukları için ya da yakınları, ebeveynleri, çocukları, arkadaşları kanser olduğu için bu sınırları aşmış insanlar var ama kimse aynı değil. Bazıları hayatta kalır, bazıları ölür. Bu gerçeği yakından yaşamak hayatınızı her gün değiştirir.”

1 Eylül 2023'te eşi, Paul Auster'ın “Henüz Kanser Diyarı'ndan ayrılmadığını” belirterek ve ayrıca kocasının “yeni bir küçük romanının” önümüzdeki Kasım ayında yayınlanacağını duyurarak Instagram'da kullanıcılarını güncelledi. Roman, kendisi hastayken tamamlandı ve adı “Baumgartner” oldu. Karısı “Nazik ve mucizevi küçük bir kitap” diye itiraf etti.

Siri Hustvedt, “'Kanser Bölgesi' bölgesi kafa karıştırıcı ve tehlikeli olduğu için şimdiye kadar sessiz kaldım” diye yazdı. “OHasta ve ben, bir yolda düz bir çizgide ilerliyorduk ama sonra geciktik ve daireler çizerek dolaştık.. Ülke sınırını belirleyen 'Yengeç Ülkesini Terk Ediyorsunuz' tabelasını henüz geçemedik.”

Siri Hustvedt 1955'te Minnesota'da doğdu ve Columbia Üniversitesi'nde okudu. Bir üniversite profesörünün kızı, İngiliz edebiyatı alanında doktorasını aldıktan sonra akademik kariyerini bırakarak kendini yazmaya adadı.. Einaudi ile birlikte şunları yayınladı: “Sevdiklerim”, “Bir Amerikalıya Ağıt”, “Titreyen Kadın”, “Erkeksiz Yaz”, “Yaşamak, Düşünmek, Bakmak”, “Göz Kamaştıran Dünya”, “İlüzyonlar” kesinlik” ve “Geleceğin Anıları”. 2012 yılında Uluslararası Gabarron Düşünce ve Beşeri Bilimler Ödülü'nü kazandınız.

“Belki de son kitabımı yazdım”

“Bu yazdığım son şey olabilir.” Amerikalı yazar Paul Auster, yeni romanı “Baumgarten”in (İtalya'da Einaudi tarafından 21 Kasım Salı günü aynı başlıkla yayımlandı) yayımlanmasının arifesinde, 19 Kasım'da Londra gazetesi “The Guardian”a verdiği uzun bir röportajda kendini böyle ifade etti. 2023). .

Romancı, Auster'ın 2022 sonlarında, Baumgartner'ı bitirirken “öğleden sonra beni etkileyen gizemli ateşler” yaşamaya başladığını itiraf etti. Kendisine başlangıçta zatürre teşhisi konuldu, ardından uzun süren Kovid ile ilgili bazı “çıkmaz sokaklara” düştü ve sonunda kanser teşhisi kondu. Yazar, son röportajında ”O zamandan beri tedaviler aralıksız sürdü ve artık çalışmıyorum. Mucizeler yaratan ve aynı zamanda büyük zorluklar yaratan bir zorlukla karşılaştım” dedi.

Auster, Guardian'a şunları söyledi: “Hiçbir harita yok ve pasaportun bu bilinmeyen ülkeyi terk etmek için geçerli olup olmadığı bilinmiyor. Ancak en başında sizinle iletişime geçen bir rehber var. İsmin doğru olup olmadığını kontrol edin ve ardından o diyor ki: 'Ben kanser polisindenim. Beni takip etmelisiniz.' Siz de 'Tamam' diyorsunuz. Eğer onu takip etmeyi reddederseniz beni istediğiniz yere götüreceğinizi söylüyor.' Ve o zamandan beri bu yolu takip ediyorum.”

Son röportajında Paul Auster, hayatını değiştiren bir an fikrine duyduğu hayranlığın, bir önceki romanı “4 3 2 1” (2017, yine öncekiler gibi) için başlangıç noktası oluşturan bir çocukluk olayıdan kaynaklandığını anlatmıştı. Einaudi tarafından İtalyancaya çevrilmiştir). Bir yaz kampında yanındaki bir çocuk yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti.

“Bu benim hayatımın en temel deneyimiydi. 14 yaşında deneyimlediğin her şey çok derin. Henüz geliştirme aşamasındasın” dedi Aster. “Ama aslında tanrılar tarafından öldürülen bir çocuğun yanında olmak benim algıladığım şeyleri değiştirdi.” Savaş sonrası New Jersey banliyösündeki hayatımın küçük, orta sınıf konforlarının bir tür düzeni olduğunu kabul ettim ve sonra hiçbir şeyin bu tür tüyler ürpertici ama aynı zamanda özgürleştirici bir düzene sahip olmadığını fark ettim. Dünyadaki her şey, aksi halde olabileceğinden daha katlanılabilir durumda, sanırım bunca yıldır yaptığım işin özü bu.”