Karabağ'ın hayalet kasabası Fabrizio Conti'nin 150 fotoğrafında “Ağdam delenda est”

acidizing

New member
“Ağdam delenda est.Karabağ'dan resimler” adlı fotoğraf kitabının adı Fabrizio Conti Yazarın Güney Kafkasya'nın uzak ve acı dolu bölgesini görüntülerle anlattığı 150'den fazla kareyi bir araya getiren bu eser. Azerbaycan topraklarında, Ermenistan sınırında yer alan, her zaman tartışmalı ve iki devlet arasında çok uzun bir çatışmaya sahne olan, bilinmeyen bir toprak. Kitap bugün Roma'da sunuldu. Bilgi Sarayı AdnKronos.

Kültürel miras sektöründe faaliyet gösteren bir İtalyan şirketi olan Artcloud Network International'ın kreatif direktörü Fabrizio Conti, 2021 yılında Azerbaycan Hükümeti tarafından otuzuncu yüzyılın bitiminden hemen sonra başlatılan Karabağ bölgesinin etkileyici yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere davet edildi. 'Ermenistan'la yıl çatışması. Conti'den, anıyı korumak ve Karabağ'ın bir zamanlar ne olduğunu neredeyse yeniden inşa etmek için teknolojiyle dolu, son teknoloji müzeler tasarlaması istendi. Efsanevi ve meşhur 'Carthago delenda est' deyimine açıkça gönderme yapan bir başlık olan “Agdam delenda est”, üstünlüklerini ileri sürmek için düşmanı yok etmeyi, kimliklerini ve kimliklerini silmeyi amaçlayan savaş halindeki halkların anlamsızlığını tasvir ediyor ve buna tanıklık ediyor. kültür, tarih. Kökenleri, Cato'nun sadece üç kelimeyle Roma ordularının amacını açıkladığı Roma yönetimi zamanlarına dayanan – bugün hala kullanılan – bir savaş stratejisi: Kartaca'yı artık üzerinde yaşanamayacak şekilde kesin olarak silmek.

“Ağdam delenda est” görüntüler üzerinden Karabağ'ın ruhuna yapılan bir yolculuk. Terk edilmiş siperler ve bir zamanlar yaşanılan yerin kalıntıları arasındaki hayalet bir yerin sessizliğine bir yolculuk. Artık var olmayan bir geçmişin arayışı içinde insanların anılarına bir yolculuk. Conti, “Bu, sokağa çıkma yasakları ve derme çatma barınaklar arasında, cep telefonlarının aralıklı olarak çalıştığı, suyun donduğu ve masada sadece votka içtiğimiz gerçeküstü bir yerde benim yolculuğum” diyor. Yazar şunu ekliyor: “Agdam delenda est”, bilmediğim bir ülkede yaşadığım, beni şaşkına çeviren, tutkuyla dolduran ve zenginleştiren kişisel deneyimimdir. Bu çekimler olmasaydı – altını çiziyor – çok az şey kalan, ancak her adımda hâlâ onun geçmişini ve yeniden doğuş hakkında güçlü bir unutma arzusunu soluyabildiğiniz bu yerden geçerken hissettiğim duyguları tarif edemezdim. Tüm savaşlar gibi unutulmuş ama korkunç ve anlamsız bir çatışmanın, bir yerin anısını sabitlemek için görüntülere bakışımı durdurmak istedim.”