Roberto Alessi'nin kitabında 'Ayartmalar ve cezalar', demokrasi olarak dedikodu

acidizing

New member
Ferragnez'den Ilary Blasi'ye, Flavio Briatore'den Tiziano Ferro'ya, Andrea Giambruno, Sabrina Ferilli, Loredana Berté, Gerard Depardieu, Anna Falchi, Geolier, Simona Ventura ve Antonio Terzi, Francesca Fagnani'den geçiyorlar. 360 derece dedikodu, sefalet ve soyluluk arasındaki VIP'lerin İtalya'sı, firavun partileri ve büyük güneşler, Novella 2000'in yönetmeni gazeteci Roberto Alessi'nin Morellini editore tarafından kitapçılarda satışa sunulan yeni kitabı “Tentazione & Punighi”nin merkezinde yer alıyor (sayfa 203, 18 euro). 'Dedikodu demokrasinin ilk biçimidir' – alt başlıkta yazıyor – ve bu, Alessi'nin 'başkalarının hayatlarını' hoşgörü hafifliğiyle anlatırken sadık kaldığı slogandır, çünkü “yalnızca hiç günah işlememiş olanlar bu sloganı kullanabilir” ilk taş.”

Son yirmi yılın gazete ve televizyon haberlerini dolduran ünlü kişilerin anekdotlarını, hikayelerini, isimler hakkında hiç bilinmeyen her şeyi sayfa sayfa keşfediyoruz. Kimse kızacak mı? “Belki” diye yanıtlıyor Alessi ve onlara şunu hatırlatıyor: “Dedikodu sütunlarında hatırlandığınız sürece bu hâlâ atlıkarıncada olduğunuz anlamına gelecektir. Artık orada olmadığınızda durum korkunç olacaktır: Vittorio Gassman'ın dediği gibi çalışmaya başlaman gerekeceğini hatırladım”. Önsözde ise üç küçük maymunun “Görmüyorum, konuşmuyorum, duymuyorum”larının “her zaman aramızda, iktidara yakın, gazetelerde, işyerlerinde” olduğunun altını çiziyor. Korkaklar, saklanıyorlar, kendilerine hayatta yardım edebilecekleri yumuşatıyorlar ve o anın ünlü şahsına karşı sahte sevgilerini ele vermemek için İngiliz kraliyet ailesinin deyimiyle 'odada bir fil' görmüyormuş gibi yapıyorlar. Biz İtalyanlar -yazarın iddiasına göre- daha açık sözlüyüz ve 'Kral çıplak!' diyoruz, apaçık gerçeği en çok önemseyenlere karşı mutlak pohpohlamada görmeyenlere, ama bunu yapanlara saldırmaya hazır olanlara hitap ediyoruz. gücü yok.”

Alessi, “Hans Christian Andersen'in 'İmparatorun Yeni Giysileri'ni hatırlıyor musunuz?” diye soruyor. “Bu, aptal olarak görülme korkusuyla, tembel dokumacılara aptal insanların gözüne şeffaf kalacak kadar ince bir kumaştan bir elbise diktiren ve halkının önünde tartışmasız bir şekilde çıplak kalan bir kral hakkındadır. 'Çadırlar ve Cezalar' kitabının yazarı, bu kumaşın dedikodu olduğunu iddia ediyor; yalana ihanet etmeyi ve kibri cezalandırmayı bilen demokrasinin ilk biçimi olduğu sonucuna varıyor – onu her gün haklı çıkarıyor. “.